Merhaba sevgili takipçilerim. Bugün bizim günümüz. 14 Kasım Dünya Diyabetliler günü.

Her zaman söylerim; Frederic Bantig ismi, siz diyabetli ya da diyabetli yakını olmayanlar için hiç bir şey ifade etmese de; biz diyabetliler camiası için ömre bedel bir isimdir. Diyabetli çocuklarımızın, dolayısıyla bizlerin hayatta kalabilmesinin sebebidir. 1922 yılında İnsulini keşfeden Bantig’in anısına, doğumgünü olan 14 Kasım Dünya Diyabetliler günü olarak kabul edilmiştir.

Hepimize kötü sürprizler yapan 2020 yılı; hayatımıza Korona’yı sokmakla yetinmedi; tüm düzenimizi bozdu, hayatlarımızı karıştırdı…Deprem’in acı yüzünü bir kez daha gösterdi. Bireysel anlamda ise sevgili Babamı uğurladı…Bu kadar tatsız şey ard arda olurken; ne yalan söyleyeyim aklımda 14 Kasım pek de yoktu.

Novo Nordisk’in 14 Kasım Diyabet Farkındalık günü kapsamında hazırladığı “Var böyle Diyabetliler” adlı sosyal sorumluluk projesinde yer almamız teklifi beni biraz heyecanlandırdı. Karamsar ruh halimden çıkmanın vaktidir dedim. Seviyorum böyle aktiviteleri, oluşumları. Büyük bir aile olduğumuzu yeniden hatırlıyorum. Kendi derdime düşüp enerjimi düşüreceğime; insanlara faydalı olmak, farkındalık yaratmak ve yeni tanı almış ailelere yol göstermenin asıl yaşam amaçlarımdan biri olduğunu yeniden hatırladım. Silkinmenin vaktidir 🙂

Bloğuma ilk kez uğrayanlar için bazı noktaları tekrar etmek isterim; Yeni tanı aileler; lütfen sakin olunuz. Hayatınızın en zor günleri gibi gelen bu günler geçicidir. Neler geçmiyor ki bu hayatta…..

Enerjinizi okumaya, diyabetle ilgili eğitimlere, ve diğer diyabetli aileler ile iletişime geçerek deneyim paylaşmaya ayırınız. Kendinizi “Bu neden benim başıma geldi?” diye yıpratmak yerine; “Çok şükür insülin var, teknoloji ilerledi, çocuğumu hayatta tutabiliyorum” deyiniz. Neden sizin başınıza geldiğini anlamaya çalışmak yerine; nasıl başa çıkabileceğinize odaklanınız. Hayatta bizlerin nedenini anlayamadığımız o kadar çok şey var ki…Vardır bir sebebi deyip geçtiğimiz…

Artık çok dikkatli bir gözlemci olmalısınız. Çocuğunuzun kan şekerinin besinlere ya da aktivitelere nasıl tepki verdiğine çok dikkat ediniz, gerekirse not alınız. Aynı şeyi yeyip, aynı insülini gönderdiğiniz arka arkaya iki gün farklı çıkan kan şekerlerini görünce kafanızı duvara vurmayınız, oluyor öyle şeyler :)) Çocuğun ruh hali, hastalık durumu vs.. o kadar çok etken var ki….

Alarmlı bir kan şekeri ölçüm sensörü kullanmıyorsanız mutlaka saatlerinizin alarmını kurup gece uykuda kan şekeri kontrolü yapınız. Ee ne demişler, su uyur diyabetli annesi uyumaz !

Okula ya da dışarı çıkarken mutlaka yanınızda insulin, glukometre, meyve suyu bulundurunuz. Bunlar ilk aklıma gelenler..Pil, iğne ucu, ölçüm stibi gibi ıvır zıvırı unutmayınız. İlk zamanlarda neredeyse valiz gibi bir çanta ile geziyordum. Sonra mı? Sonra alıştım işte :))) Nitsa büyüdükçe çanta yavaş yavaş küçüldü. Küçük çocuğu olan aileler; çocuğunuzun yaşı büyüdükçe işler biraz daha kolaylaşacak….

Ama en önemlisi; lütfen çocuğunuza farklı muamele yapmayın, arkadaşlarından ayırmayın. Mümkün olduğunca ona farklı hissettirmeyin. Öğretmenler ile bu konuyu özellikle görüşmekte fayda var. Kısaca; hayatınızı en kısa zamanda NORMALLEŞTİRİN.

Yeni tanı alan aileler; biz kıdemli aileler sizlere elimizden geldiğince destek olmaya hazırız. Bize ulaşmaktan, aramaktan çekinmeyin…

Bu yıl 14 Kasım’ın en önemli konusu, son yıllarda çok fazla mücadelesi verilen “Sensörlerin SGK geri ödeme kapsamına alınması”. Hepimiz tek bir isteği var; tüm diyabetli çocukların eşit haklara sahip olması. Durumu müsait olmayan ailelerin de teknolojiye ulaşabilmesi, çocuklarının yaşam kalitesini artırarak sağlıklı bir yaşam sürebilmelerini sağlaması…

Sevgili Şükrü Hatun önderliğinde Diyabetli Çocuklar Vakfı bu konuda bir kampanya hazırladı. Çocuklarımız için; hepinizi yarın akşam bu kampanyaya destek vermeye davet ediyorum.

Sensörler İçin Parmak Kaldır Ülkemizde 18 yaş altında 20.000 civarında Tip 1 diyabetli çocuk yaşamaktadır. Ülkemizin kaynakları Tip 1 diyabetli çocukların mutlu, sağlıklı ve eşit bir şekilde yaşaması için yeterlidir. Ayrıca ülke olarak Avrupa haritasında, diyabet teknolojilerini tam olarak karşılayan ülkeler arasında olmayı hak ediyoruz. Bütün bunlar için 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde saat 21.00-22.00 saatleri arasında Twitter’da ve diğer sosyal medya platformlarında bir farkındalık aktivitesi planladık. Herkesi #SensörİçinParmakKaldır Hashtag’i ile aşağıdaki mesajı ve ekteki videoyu paylaşmaya çağırıyoruz. Bu paylaşım sırasında SGK Sosyal Medya, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın etikenlenmesini istiyoruz.

Paylaşılacak mesaj

14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde, İnsülinin keşfinden tam 100 yıl sonra, diyabetli çocuklar ve #SensörİçinParmakKaldır @sgksosyalmedya @ZehraZumrutS @drfahrettinkoca

Tahmin edeceğiniz üzere; 14 Kasım etkinlikleri bu yıl online olarak yapılıyor.

https://www.instagram.com/arkadasimdiyabetonlinekamp

https://www.instagram.com/diyabetcom

adreslerini takip edebilirsiniz.

Hepinize, sağlıklı, koronasız, huzur dolu günler dilerim.

Sevgiler